Bizimle iletişime geç

Yazar Murat Terlemez Eserleri Hakkında Konuştu!

Edebiyat

Yazar Murat Terlemez Eserleri Hakkında Konuştu!

Yazar Murat Terlemez eserleri hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Dionysos Channel  

Kitaplarınızı yazarken nelerden esinlendiniz?

Murat Terlemez; Sosyoloji, psikoloji ve tarih alanlarına ilgi duymam ve psikososyal olaylara ilgimin yüksek olmasından dolayı, bir toplumsal olay olan histerinin de gerçekleştiği Frau ile karakter analizi hakkında bilgi veren, tarihi bir roman olan Dil-Küşâ kitaplarımı yazmış bulunmaktayım. Genel anlamda ise yazarken hislerimin ve hayalperest yanımın ağır basması beni farklı maceralar ile hayallere sürüklemektedir.

Kitaplarınız hakkında bir cümle kurmanızı istesek bu cümle ne olurdu?

Murat Terlemez; Psikososyal konular ile olaylar, tarihe yolculuk temaları, bilimsel bilgiler ile hikâyeleştirmeler ve kişisel gelişimin değerlerini ön plana çıkarmak kitaplarımın genel amacını ortaya çıkarmaktadır.

Yeni bir proje var mıdır? Varsa kısa bir bilgi verebilir misiniz?

Murat Terlemez; Roman ve öykü yazmayı sevdiğim kadar kişisel gelişim konularında da rehber niteliğinde çalışmalarım devam etmektedir.

Dionysos Channel  

Yazmak size neler hissettirir?

Murat Terlemez; Yazmak her ne kadar zorlu bir süreç olsa da; heyecanı bol, sabrı zor, umudu sonsuz bir yolculuk benim için. Yazma sürecinde pek de kimseye kitap konularını açmamaya çalışırım. Hayalini kurduğum her şeyin dillendirilince gerçekleşmediği düşüncesine kapılan birisi olarak hareket ettiğimden, bu güzel başlangıçlı hayalin sonu da güzel ve sürpriz olsun diye çabalarım.

Bu yola çıktığınızda hedefiniz neydi ve bu hedefinize şu an itibariyle ulaşabildiniz mi?

Murat Terlemez; Frau isimli kitabımın bu salgın döneminde ilgi çekeceği kanaatindeydim. Romanımın konusunun salgın üzerine yoğunlaşması, bu süreçte hayal gücümü fazlasıyla tatmin etmişti. Okurların da ilgisini çekeceğinden şüphem yoktu. Dil-Küşâ isimli kitabımın da fazlasıyla sevilmesiyle okurlarımın kitaplarımı keyifle okumalarını en güzel duygular ile takip ediyorum. Bir okura bile ulaşmanın benim için farklı hayal dünyalarına ulaşmak anlamı taşıdığından, romanlarımın okundukça hedeflerime bir adım daha yaklaşmakta olduğumu söyleyebilirim.

Dionysos Channel  

Kitaplarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Genellikle konu aralığınız nedir?

Murat Terlemez; Frau eserimde, esrarengiz dans çılgınlığı gizeminin ilgi çekmesi, toplumsal sorunların kadınlar ve hayvanlar üzerinden ilerlediğini tıpkı okurlar gibi ben de yorumlayabilirim. Frau isimli kitabım her ne kadar Orta Çağ’ın Roma İmparatorluğu’na dayansa da, kadınlarımızın yaşadığı toplumsal sorunlar, toplumsal baskılar, maruz bırakıldığı psikolojik saldırılar ve toplumun arka planındaki farklı konular her daim gün yüzüne çıkmıştır. Kadının kendisi olmasına izin verilmeyen bu dönemde de, okurların toplumsal histeri ile baş başa kalacağını ve aynı sorunların günümüzde de devam ettiğini içten içe hissedeceklerdir. Dil-Küşâ romanıma gelince ise 1900 yılına yolculuk etmekteyiz. O yılın yaz aylarında yaşanan samimi dostluk ve aşkı fazlasıyla ruhunuza işlemekte olacağız. Eski İstanbul’un eski semtlerine yine eski isimleriyle eşlik etmiş olacağız. O günlerin muhteşem sokaklarına, evlerine ve havasına konuk olacağız.

Kendinizden bahseder misiniz?

Murat Terlemez; 1989 yılının Sarıyer semtinde doğup, halen yaşamımı burada sürdürmekteyim. İlk ve orta öğrenimimi Emirgân Karaca Paşa İlköğretim Okulunda, lise öğrenimimi ise Emirgân Boğaziçi Behçet Kemal Çağlar Lisesi Sosyal Bilimler Bölümünde tamamladım. Spor Bilimleri, Psikoloji, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih alanlarına ilgi duymaktayım. Beden Eğitimi ve Felsefe Grubu Pedagojik Formasyon Öğretmenlik Eğitimimi, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Bilimleri Fakültesinde tamamladım. Ön lisans eğitimimi Yönetim Organizasyon Programı üzerine aldım. Birinci lisans eğitimimi İşletme Fakültesinde, ikinci lisans eğitimimi Spor Yöneticiliği Bölümünde tamamlayıp, üçüncü lisans Sosyoloji Bölümünde sürdürmekteyim. Birinci Tezli Yüksek Lisans eğitimimi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Spor Yönetimi Bölümünde “Antik Dönem Oyunları” konulu tezimle tamamlayıp, ikinci Tezli Yüksek Lisans Eğitimimi ise Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Psikoloji Bölümünde sürdürmekteyim. Doktora eğitimimi halen Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde özel öğrenci statüsünde devam ettirmekteyim. Üniversitelerde etkinlik başkanlığı ve bölüm temsilcilikleri yapmış olup, çok sayıda gönüllü görevlerde yer aldım. Çeşitli eğitimleri başarıyla bitirip, bilimsel makalelerimi yazmış bulunmaktayım. Toplam yaklaşık on beş yıllık çalışma hayatımın sekiz yılını özel sektörde geçirmiş olup, son yedi çalışma yılımı ise halen bir kamu kuruluşunda devam ettirmekteyim.

Sevgili Murat Terlemez ile yapmış olduğumuz röportaj sizlerle. Kendisine samimiyetinden ötürü teşekkür ediyoruz.

Yorum Yap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Üst