Bizimle iletişime geç

TCMB Türkiye’de konut fiyatlarının artış oranlarını açıkladı! Rekor olarak kayıtlara geçti!

Dionysos Channel  

Ekonomi

TCMB Türkiye’de konut fiyatlarının artış oranlarını açıkladı! Rekor olarak kayıtlara geçti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2022 yılı Mart ayı verilerinde edinilen bilgiye göre Türkiye’de konut fiyatları geçen yılın Mart ayına göre yüzde 110 yükselmesi yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti.

Dionysos Channel  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2022 yılı Mart ayı verilerini açıkladı. Edinilen bilgiye göre Türkiye’de konut fiyatları geçen yılın Mart ayına göre yüzde 110 yükselmesi yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti. Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,3 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 110,0, reel olarak ise yüzde 29,7 oranında artış gösterdi.

Yüzde 29,7 oranında artış göstermiştir

TCMB komuyla ilgi yaptığı açıklamalarında, “Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE) (2017=100),2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,3 oranında artarak 347,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 110,0 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 29,7 oranında artış göstermiştir. İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre, sırasıyla 9,8, 9,6 ve 10,6 oranlarında artış gözlenmiştir. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 122,0, 111,7 ve 105,9 oranlarında artış göstermiştir.” İfadelerini kullandı.

Fiyatların en hızlı İstanbul’da arttığını görüldü

Yeni konutlarda yıllık fiyat artışı yüzde 116,5 olurken, yeni olmayan konutlarda ise yüzde 109,2 olarak gerçekleşti. Türkiye’de ortalama metrekare fiyatı 9 bin 502 TL’ye yükseldi. Veriler üç büyük şehir arasında fiyatların en hızlı İstanbul’da arttığını görüldü. Buna göre İstanbul’da konut fiyatları Mart’ta yıllık yüzde 122 oranında yükseldi. Yeni olan konutlarda artış yüzde 130’a varırken, yeni olmayan konutlarda ise yüzde 123,7 oldu. Bu artış oranlarının ardından İstanbul’da metrekare fiyatı 15 bin 342 TL olarak kaydedildi. Ankara’da yıllık artış yüzde 111,7 olurken, İzmir’de de yüzde 105,9 olarak gerçekleşti.

Rating
Users (0 votes) {{ reviewsOverall }} / 5
What people say... Leave your rating
Сортировать:

İlk yorum bırakan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

На этот отзыв еще нет ответов.

Avatar
Show more
Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Yorum Yap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Üst