Bizimle iletişime geç

Altın tahmini yapan ANZ Bank’tan heyecanlandıran açıklama: Kilit nokta diyerek rakam verdiler!

Dionysos Channel  

Ekonomi

Altın tahmini yapan ANZ Bank’tan heyecanlandıran açıklama: Kilit nokta diyerek rakam verdiler!

ANZ Bank analistlerinden yeni bir değerlendirme geldi. Buna göre altın fiyatlarının 1820 dolar seviyelerinde istikrar kazanması bekleniyor.

Dionysos Channel  

Dolar/TL kuru yükselişe devam ederken, altın fiyatlarında da hareketli günler yaşanıyor. Fed tarafından baskı yiyen ons altın fiyatları 1800 doların üzerinde tutunmaya çalışırken, gram altın ise dolardaki yükselişle 1 ayın zirvelerinde dolaşıyor. Yatırımcılar altın fiyat tahmini için araştırma yaparken Rusya – Ukrayna savaşının yarattığı jeopolitik risklerle tarihi yüksek seviyeye yaklaşan altın son 4 hafta üst üste gerileyerek bu yılki tüm kazancını sildi. Ons altın, ABD tahvil getirilerindeki yükselişin değerli metale olan talebi düşürmesi sonrası mart başında beri yaklaşık yüzde 13 değer kaybetti. Son dönemde yatırımcıların güvenli liman olarak yöneldikleri yatırım aracı dolar oldu.

Martta 25 baz puan mayısta ise 50 baz puan faiz artışı yapan ABD Merkez Bankası Fed’in Haziran ve Temmuz’da da 50’şer baz puanlık faiz artırması bekleniyor. Fed Başkanı Jerome Powell, konuşmasında bu beklentileri daha da kuvvetlendirdi. Powell, enflasyondaki düşüş ikna edecek duruma gelmeden faiz artırımını bitirmeyeceklerini söyledi.

Ons altın, Powell’ın şahin ifadelerinin ardından dün 1806 dolara kadar gerilemesinin ardından günü 1815 dolardan kapattı. Bugün ise 1813 dolardan değerleniyor.

ANZ Bank’tan altın fiyat tahmini

ANZ analistleri, konuya ilişkin yaptıkları değerlendirmelerde: “Agresif parasal sıkılaştırma, artan getiriler ve daha güçlü bir dolar altın fiyatı için kilit unsurlar. Sürekli enflasyon ve artan jeopolitik riskler tarafından körüklenen küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeler, sarı metali bir şekilde korumalıdır. Fiyatın 1950 dolarlık yükselme potansiyeli ile mevcut 1820 dolar seviyesinde bir taban bulmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Rating
Users (0 votes) {{ reviewsOverall }} / 5
What people say... Leave your rating
Сортировать:

İlk yorum bırakan siz olun.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

На этот отзыв еще нет ответов.

Avatar
Show more
Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Yorum Yap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Üst