Bizimle iletişime geç

Afganistan, en acı felaketi yaşıyor! Taliban’dan yardım çağrısı geldi!

Dionysos Channel  

Dünya

Afganistan, en acı felaketi yaşıyor! Taliban’dan yardım çağrısı geldi!

Taliban sözcüsü, “Depremin vurduğu bölgeye ulaşamıyoruz, iletişim şebekeleri çok zayıf” ifadelerini kullandı. Katar ve İran, Afganistan’ın deprem bölgelerine uçakla yardım gönderdi. Çadırlar, gıda malzemeleri ve tıbbi yardım taşıyan kamyonlar da komşu ülke Pakistan’dan yola çıktı.

Afganistan’da dün meydana gelen deprem felaketinde 1000’den fazla kişi yaşamını yitirdi. Meydana gelen 5,9 büyüklüğünde ki depremin ardından  arama ve kurtarma çalışmaları, sağanak yağış ve kısıtlı imkanlar sebebiyle sekteye uğradı. BBC’ye konuşan doktorlar, depremde çok sayıda çocuğun hayatını kaybetmiş olabileceğini ifade etti.

Taliban, yardım talep etti

Taliban sözcüsü, “Depremin vurduğu bölgeye ulaşamıyoruz, iletişim şebekeleri çok zayıf” ifadelerini kullandı. Katar ve İran, Afganistan’ın deprem bölgelerine uçakla yardım gönderdi. Çadırlar, gıda malzemeleri ve tıbbi yardım taşıyan kamyonlar da komşu ülke Pakistan’dan yola çıktı. Afganistan’ın güneydoğusundaki Paktika vilayetinde yaşanan depremde enkaz altında halen kaç kişinin olduğu bilinmiyor. Depremden sağ olarak kurtulanlar merkez üssüne yakın noktada olan köylerinin tamamen yerle bir olduğunu, yolların kapandığını ifade ediyor. Depremzadeler ölü sayısının artmasından korkuyor. Yetkililer depremde yaklaşık 1500 kişinin de yaralandığını belirtildi.

“En büyük kriz”

Merkez üssü Khost kentinden 44 kilometre uzakta olan deprem, Pakistan ve Hindistan’da da hissedildi. Afganistan’da son 20 yılda meydana gelen en ölümcül deprem, geçen yıl iktidarı ele geçiren Taliban’ın şu ana kadar yüzleştiği “en büyük kriz” olarak nitelendiriliyor.

Yorum Yap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Üst